Na co zwrócić uwagę wybierając okap podszafkowy?
Choć wiele osób uważa okap za zbędny wydatek, jest on bardzo potrzebny w kuchni, szczególnie jeśli gotujemy potrawy na gazie. Nie tylko skutecznie usunie niepożądane zapachy i wilgotne opary, ale również ochroni ściany i meble przed osadzającymi się drobinkami tłuszczu. Jeśli posiadamy małą kuchnię, dobrym wyborem będzie okap podszafkowy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Wyciąg czy pochłaniacz?
Okap podszafkowy może działać jako wyciąg albo jako pochłaniacz. Większość modeli jest w stanie działać w obu tych trybach. Nie oznacza to jednak, że możemy korzystać w tym samym czasie zarówno z wyciągu, jak i pochłaniacza. Musimy więc zdecydować, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszej kuchni. Wyciąg, czyli tzw. tryb otwarty, wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego. Dzięki temu, wszystkie zapachy i zanieczyszczenia będą usuwane na zewnątrz budynku. Z kolei pochłaniacz, nazywany inaczej obiegiem zamkniętym, przepuszcza zanieczyszczone powietrze przez specjalny filtr, a następnie z powrotem wtłacza je do pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest mniej wydajne, ale nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, dlatego sprawdzi się w każdej kuchni.
Wydajność okapu
Jest to parametr, który określa, jaką ilość powietrza jest w stanie oczyścić okap w ciągu jednej godziny. Przyjmuje się, że urządzenie powinno w ciągu godziny przefiltrować powietrze od 6 do 12 razy. Na tej podstawie powinniśmy dostosować wydajność okapu do metrażu kuchni. Jeśli sprzęt o małej wydajności umieścimy w dużej kuchni, nie poradzi on sobie z usuwaniem zanieczyszczeń i nie będziemy mieli z niego żadnego pożytku. Modele podszafkowe zazwyczaj oferują mniejszą wydajność niż okapy kominowe, dlatego dobrze sprawdzą się w małych i średnich kuchniach.
Zastosowane filtry
Wybierając okap podszafkowy powinniśmy sprawdzić, jakie zastosowano w nim filtry. Niezależnie od tego, czy nasze urządzenie pracuje jako wyciąg, czy jako pochłaniacz, posiada zamontowane filtry przeciwtłuszczowe. Ich zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek tłuszczu, które powstają w czasie gotowania. W ten sposób zapobiegają tworzeniu się na powierzchniach tłustych nalotów i zapewniają czystość w kuchni. Tego typu filtry mogą być wykonane z różnych materiałów. Są np. filtry fizelinowe, akrylowe, a nawet papierowe. Jednak czas ich użytkowania jest bardzo krótki, więc należy je regularnie wymieniać. Zdecydowanie najbardziej polecane są filtry aluminiowe, ponieważ są one wytrzymałe i odporne na korozję, dzięki czemu można je wielokrotnie czyścić.
Głośność pracy
Głośno pracujący okap może skutecznie odebrać całą przyjemność z gotowania, a do tego stanie się zmorą pozostałych domowników. Z tego względu, wybierając okap podszafkowy do kuchni powinniśmy sprawdzić, ile generuje decybeli na najniższej i najwyższej prędkości pracy. Standardowe modele emitują dźwięki na poziomie od 54 dB do 64 dB, jednak na rynku znajdziemy modele, które pracują jeszcze ciszej. Im okap ciszej pracuje, tym praca w kuchni staje się bardziej komfortowa.