Płyta indukcyjna z ramką czy bez?

Czytasz teraz
Płyta indukcyjna z ramką czy bez?

Płyty indukcyjne to modele z najwyższej półki, które coraz częściej spychają na dalszy plan płyty gazowe i ceramiczne. Ich największą zaletą jest szybkość i wygoda gotowania, ale też stosunkowo niewielkie koszty użytkowania. Nowoczesne modele są coraz bardziej wydajne, a do tego posiadają szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym ich użytkowanie staje się jeszcze bardziej intuicyjne.

Wzornictwo płyt indukcyjnych

Jeśli chodzi o wygląd, płyty grzewcze, zarówno indukcyjne, jak i ceramiczne, występują ze szlifem, czyli ozdobną ramką lub bez niego. Dostępna jest również trzecia opcja – niektóre modele posiadają tylko jeden szlif z przodu albo obramowanie po bokach. Ze względu na różnorodność, większość producentów ma w swoich ofertach oba rodzaje płyt, jak choćby marka Amica (ich ofertę możesz sprawdzić tutaj). Dzięki temu każdy ma szansę znaleźć płytę spełniającą jego potrzeby, zarówno te funkcjonalne, jak i estetyczne. Jakie więc zalety posiada płyta indukcyjna z ramką? Co jest największym atutem płyty indukcyjnej bez ramki? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy znaleźć w poniższych akapitach.

płyta indukcyjna bez ramki

Płyta indukcyjna z ramką – trwała i bezpieczna

Jak w ogóle wygląda płyta indukcyjna z ramką? Z każdej strony otoczona jest cienką listwą, najczęściej w kolorze inox. Ramka zabezpiecza brzegi płyty i chroni przed możliwymi ukruszeniami. Jeśli więc przypadkowo uderzymy w jej brzeg ciężkim garnkiem, możemy być spokojni, że pozostanie w nienaruszonym stanie. Musimy zdawać sobie sprawę, że ramka w kolorze inox będzie znacznie odróżniać się od koloru czarnej płyty. Choć z drugiej strony, ramkę można bardzo dobrze dopasować do innych sprzętów kuchennych. Przykładowo, decydując się na płytę indukcyjną Amica z ramką, możemy dopasować ją do piekarnika Amica. Wystarczy, że wybierzemy czarny piekarnik z ozdobnymi wstawkami w kolorze inox. W takiej sytuacji oba sprzęty stworzą spójną aranżację, jeśli będą umieszczone jeden pod drugim – piekarnik pod płytą grzewczą.

Jeśli chodzi o zarzuty pod jej adresem, najpoważniejszym jest trudność w czyszczeniu. Kurz, zabrudzenia i resztki żywności mogą bowiem wnikać pomiędzy ramkę a płytę, a ich usunięcie nie należy do łatwych zadań.

Płyta indukcyjna bez ramki – jednolita i elegancka

Na rynku znajdziemy również płyty indukcyjne bez ramki. Jest to popularne i chętnie wybierane przez konsumentów rozwiązanie. Takie modele nie mają ozdobnej ramki w kolorze inox, a jedynie szlifowane krawędzie. Dzięki temu lepiej pasują do nowoczesnych wnętrz, w których króluje prostota i minimalizm. Większość z nich, jak np. płyta indukcyjna Amica PIT 6541 NSU, może być zamontowanych na równo z blatem. Brak ramki, szczelin i zagłębień pozwoli uzyskać jednolitą powierzchnię z blatem kuchennym. Co więcej, nie ma zakamarków, w których mogłyby gromadzić się zabrudzenia, a to znacznie ułatwia czyszczenie urządzenia. Poza tym płyta indukcyjna Amica wykonana jest z ceramiki, której gładką taflę łatwo można umyć wilgotną ściereczką.

W przeciwieństwie do płyt z ramką, modele bezramkowe są bardziej narażone na uszkodzenia. Grozi im w szczególności ukruszenie rogów. Jeśli jednak będziemy ostrożnie się z nimi obchodzić, z pewnością posłużą nam przez kilka dobrych lat.

Jak widać, oba modele mają pewne plusy i minusy, dlatego decyzja o wyborze konkretnej płyty będzie podyktowana indywidualnymi preferencjami. Jeśli jednak design jest dla nas najważniejszy, lepszym wyborem będzie płyta indukcyjna bez ramki. Natomiast jeśli boimy się ewentualnych uszkodzeń, wybierzmy płytę indukcyjną z ramką.

płyta indukcyjna bez ramki Płyta indukcyjna Amica MPI 6540 TU

Wysokość (cm) 5.5
Szerokość (cm) 57.6
Głębokość (cm) 51.8
Wykonanie płyty Ceramika
Ilość pól grzejnych 4
Rodzaj Płyta indukcyjna
Technologia grzejna Indukcja
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 4 Average: 4.8]
+ posts
About The Author
admin