Płyta indukcyjna – co warto o niej wiedzieć?
Płyta grzejna należy do podstawowego wyposażenia każdej współczesnej kuchni. Firmy produkujące sprzęty AGD prześcigają się w prezentowaniu nowych modeli i stosowaniu innowacyjnych rozwiązań. Najpopularniejszym rodzajem tego urządzenia przez wiele lat była płyta gazowa. Jednak zaczęła tracić pozycję lidera na rzecz młodszej koleżanki, jaką jest płyta indukcyjna.
Charakterystyka płyt indukcyjnych
Płyta indukcyjna całkowicie różni się zasadą działania od swojego gazowego i elektrycznego odpowiednika. Choć zasilana jest trójfazowym prądem, to nie opiera się na żadnej grzałce, czy też spirali. Podstawą działania indukcji jest pole elektromagnetyczne wytwarzane przez wbudowane pod powierzchnią płyty cewki.
To właśnie pole elektromagnetyczne odpowiedzialne jest za podgrzewanie potraw. Ale tutaj uwaga – sama płyta indukcyjna jest zimna w dotyku, nawet w czasie swojego działania. Pole magnetyczne oddziałuje bowiem nie na powierzchnię płyty, lecz bezpośredni na dno garnka kuchennego, jaki jest ustawiony na płycie.
To szczególnie istotne zjawisko indukcji może się wytworzyć jedynie w konkretnych gatunkach metali. Stąd też nie każdy rodzaj garnka może być stosowany w zestawieniu z płytą indukcyjną. Warto jednakże zauważyć, że szybkość grzania przy wykorzystaniu kuchenki indukcyjnej jest zdecydowanie większa, niż w przypadku innego sprzętu AGD tego rodzaju.
Płyta indukcyjna oznacza spore zmiany
Decydując się na wymianę tradycyjnej płyty grzewczej na płytę indukcyjną, należy przede wszystkim pamiętać, że nie wszystkie dotychczas stosowane garnki będą z nią współpracowały. Jak już wcześniej napisano, płyta indukcyjna podgrzewa dno garnków wykonanych z odpowiedniego materiału. Tym materiałem najczęściej jest odpowiedni stop stali lub żeliwo.
Całkowicie natomiast odpada stosowanie garnków aluminiowych oraz wszelkich szklanych naczyń, które w zestawieniu z płytą indukcyjną pozostaną zimne. Może się więc okazać, że wymiana na płytę indukcyjną będzie również oznaczała konieczność wymiany większości stosowanych garnków.
Nie można także zapominać, że mocna płyta indukcyjna do prawidłowego działania potrzebuje trójfazowego zasilania. Oznacza to, że przed montażem takiej płyty należy doprowadzić w jej pobliże gniazdo trójfazowe. Pół biedy jeśli trzeba je doprowadzić, np. z piwnicy lub garażu. Gorzej, jeśli dom ma zasilanie jednofazowe i w związku z tym niezbędna będzie zmiana umowy z dystrybutorem energii i wykonanie nowego przyłącza energii. Nim zakupi się płytę indukcyjną, warto zatem zwrócić uwagę również i na ten aspekt.
Jaka płyta: indukcyjna czy klasyczna gazowa?
Płyta indukcyjna to najlepszy wybór do nowoczesnej kuchni. Oferuje wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym gotowanie staje się szybsze, wygodniejsze i o wiele bardziej przyjemne. Co więcej, jest w stanie z łatwością dopasować się do Twoich potrzeb. Wiele płyt indukcyjnych oferuje funkcję Bridge, dzięki której możliwe jest łączenie dwóch sąsiadujących pól w jedną, dużą strefę grzania. Warto dodać, że podczas gotowania nagrzewa się jedynie dno garnka i pole grzewcze, zaś cała powierzchnia urządzenia pozostaje zimna, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że w kuchni XXI wieku, klasyczne sprzęty AGD będą kompletnie nieprzydatne. Dostępne na rynku płyty gazowe zachwycają nie tylko eleganckim designem, ale również innowacyjnymi rozwiązaniami. Mają ukryte palniki, systemy zabezpieczeń, a także dotykowe panele sterowania, które pozwalają w intuicyjny sposób kontrolować proces gotowania.
Zobacz nowości Kernau, nowe płyty indukcyjne do zabudowy.
Płyta indukcyjna Whirlpool WBB 8360 NE Kolor: Czarny Szerokość (mm): 590 Ilość pól grzewczych: 4 Booster: Tak Minutnik: Tak |
sprawdź cenę | |
Płyta indukcyjna Amica PI6501 Kolor: Czarny Szerokość (mm): 590 Ilość pól grzewczych: 4 Booster: Tak Minutnik: Tak |
sprawdź cenę | |
Płyta indukcyjna Kernau KIH 641-4B Kolor: Czarny Szerokość (mm): 590 Ilość pól grzewczych: 4 Booster: Tak Minutnik: Tak |
sprawdź cenę |
Powiązane posty
Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.