Pyroliza i kataliza – łatwe czyszczenie piekarnika

Czytasz teraz
Pyroliza i kataliza – łatwe czyszczenie piekarnika

Piekarnik należy do podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Ciężko byłoby sobie wyobrazić kuchnię, bez tego sprzętu. Okazuje się jednak, że czyszczenie piekarnika jest prawdziwą zmorą wszystkich pań domu – nawet tych perfekcyjnych. Na szczęście z pomocą spieszą producenci tego typu urządzeń – stworzyli oni piekarniki, które same się czyszczą! Jak to możliwe? Sprawdź, jak działa pyroliza i kataliza w piekarniku.

Opisy pyrolizy i katalizy – czym są te funkcje?

Okazuje się, że czyszczenie piekarnika wcale nie musi być takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy wybrać piekarnik z pyrolizą lub katalizą i wszystko wyczyści się samo. Jak?

Pyroliza jest systemem montowanym w piekarnikach, który odpowiada za rozgrzanie piekarnika do 500 stopni Celsjusza. W wyniku powstania tak wysokiej temperatury, wszystkie zanieczyszczenia, zabrudzenia, pozostałości tłuszczu i jedzenia zostają spalone. Wszystko zamienia się w popiół – który można później łatwo usunąć. W czasie trwania pyrolizy (czas trwania to około 2 godziny), drzwi piekarnika są zablokowane i dopiero po jej zakończeniu, można otworzyć piekarnik. Zaleca się, aby pyrolizę stosować średnio co dwa miesiące.

Kataliza to funkcja, która podobnie jak pyroliza, usuwa zanieczyszczenia – jednak w tym przypadku odbywa się to w niższej temperaturze. Nie jest to specjalny program – kataliza działa podczas pieczenia potraw czy ciast – w temperaturze, która aktualnie panuje we wnętrzu urządzenia. Piekarniki z katalizą wykorzystują panele, które zawierają mikrootwory, które są odpowiedzialne za pochłanianie zanieczyszczeń. Kataliza jest systemem bardzo oszczędnym. Nie trzeba ustawiać specjalnego programu – wszystko dzieje się w trakcie pieczenia i korzystania z piekarnika.

Pyroliza i kataliza w piekarnikach – porównanie

Chcąc porównać efektywność działania pyrolizy i katalizy, to zdecydowanie wygrywa pyroliza. Jest to system, który czyści piekarnik dokładniej, niż kataliza. Jest to również wygodniejsze rozwiązanie, gdyż nie trzeba wymieniać wkładów katalitycznych. Drugą stroną medalu jest pobór energii. Tutaj, piekarniki z pyrolizą są mniej energooszczędne. Pyroliza trwa aż dwie godziny, piekarnik osiąga wtedy bardzo wysokie temperatury, a więc pobór energii również jest wysoki.

Piekarnik Amica ED 37517B F-TYPE 57683
Wysokość (cm) 59.5
Szerokość (cm) 59.5
Głębokość (cm) 57.5
Zużycie energii przy grzaniu konwencjonalnym (kWh/cykl) 0.99
Zużycie energii przy grzaniu wymuszonego obiegu powietrza (kWh/cykl) 0.83
Piekarnik Siemens CM 678G4S1
Wysokość (cm) 45.5
Szerokość (cm) 59.5
Głębokość (cm) 54.8
Piekarnik Samsung Dual Cook Flex NV75N5641RB
Wysokość (cm) 59.5
Szerokość (cm) 59.5
Głębokość (cm) 56.6
Zużycie energii przy grzaniu konwencjonalnym (kWh/cykl) 1.05
Zużycie energii przy grzaniu wymuszonego obiegu powietrza (kWh/cykl)
0.71
0.68
Ilość komór 3
sprawdź cenę
sprawdź cenę
sprawdź cenę

Czyszczenie piekarnika – czy warto korzystać z pyrolizy lub katalizy?

Pomimo tego, że piekarniki z pyrolizą są dość sporym wydatkiem, to cieszą się dużą popularnością i uznaniem wśród użytkowników. Tak naprawdę jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. System pyrolizy jest bardzo wydajny – zanieczyszczenia zostają usunięte ze wszystkich zakamarków, a do pozbycia się popiołu wystarczy zwykła szmatka.

Kataliza w piekarnikach to również dobre rozwiązanie. Jest to „uboższa” wersja pyrolizy, jednak również ułatwi czyszczenie piekarnika.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts
About The Author
admin