Jak działa opóźniony start w zmywarce?

Czytasz teraz
Jak działa opóźniony start w zmywarce?

Każdy, kto zamienił ręczne zmywanie na nowoczesną zmywarkę, z pewnością nie żałuje swojej decyzji.  Zmywarka nie tylko skutecznie pozbędzie się zabrudzeń z naczyń, ale również pozwoli oszczędzić mnóstwo czasu i bardziej zadbać o swoje dłonie. Zmywanie mechaniczne jest o wiele tańsze niż zmywanie ręczne. Jednak, żeby było jeszcze bardziej ekonomiczne, producenci wyposażają zmywarki w coraz to nowsze funkcje, które mają zapewniać większe oszczędności. Jedną z nich jest opóźniony start w zmywarce. W jaki sposób działa i jakie są jego największe zalety?

Na czym polega opóźniony start w zmywarce?

Coraz więcej zmywarek dostępnych na rynku oferuje funkcję opóźnienia startu. To praktyczna opcja, która umożliwia zaprogramowanie czasu zmywania tak, aby cykl rozpoczął się o konkretnej porze. Każdy producent sam ustala, o ile można opóźnić czas uruchomienia zmywarki. Przeważnie jednak są to 24 godziny. W zależności od modelu opóźniony start w zmywarce można ustawić płynnie lub skokowo. Przy regulacji skokowej wybiera wartość spośród podanych przez producenta, np. 1, 2 lub 3 godziny. Natomiast płynna regulacja pozwala ustawić dokładny czas rozpoczęcia zmywania, co wydaje się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Dokładne wskazówki dotyczące funkcji opóźnienia startu znajdziemy w instrukcji obsługi naszej zmywarki.

opóźniony start w zmywarce

Opóźniony start w zmywarce – jakie przynosi korzyści?

Funkcja opóźnienia startu zmywania wpływa przede wszystkim na komfort użytkowania. Dzięki niej możemy zaprogramować zmywarkę tak, aby umyła naczynia wtedy, gdy jesteśmy w pracy. W ten sposób, po powrocie do domu będzie na nas czekać pełna zmywarka z idealnie czystymi naczyniami. Funkcja ta przydaje się również, gdy nie chcemy, by pracująca zmywarka przeszkadzała pozostałym domownikom. Wtedy wystarczy opóźnić czas jej pracy o kilka godzin, a ta automatycznie rozpocznie cykl zmywania, bez naszej dodatkowej ingerencji.

Opóźniony start w zmywarce docenią jednak najbardziej osoby, które korzystają z tzw. nocnej taryfy prądu. Jest ona tańsza niż taryfa dzienna i zazwyczaj obowiązuje w godzinach od 22:00 do 6:00. Nastawienie zmywarki czy pralki o takiej porze będzie więc oszczędniejsze niż rano, czy po powrocie z pracy. Wiele zmywarek z funkcją opóźnienia startu dysponuje również nocnymi trybami pracy, co pozwala uruchomić program nocny, bez zakłócania snu domowników.

Jakie jeszcze oszczędne funkcje mają zmywarki?

Producenci sukcesywnie wyposażają zmywarki w coraz to nowsze funkcje i technologie, które mają nie tylko usprawnić proces zmywania naczyń, ale również przeprowadzić go znacznie oszczędniej. Opóźniony start w zmywarce nie jest jedyną funkcją, dzięki której możemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie również wysokość naszych rachunków za prąd. Pomogą nam w tym również niektóre programy w zmywarce jak np. program szybki. Doskonale nadaje się on do mycia lekko zabrudzonych naczyń albo odświeżania szklanek i talerzy, które przez długi czas przeleżały w kuchennych szafkach. W przypadku zmywarek Electrolux program ten trwa zaledwie 30 minut. Jeśli tylko mamy możliwość, powinniśmy z niego korzystać. Kolejnym programem zmywania, który pozwala na dużą oszczędność energii i wody jest program ekonomiczny. Choć trwa on znacznie dłużej niż przeciętny cykl prania, zmywarka zużywa mniej prądu i wody.

Bardzo przydatne okazują się również sensory załadunku, które oferuje w swoich zmywarkach np. marka Bosch czy Siemens. Specjalny czujnik określa ciężar załadunku i dostosowuje do niego ilość potrzebnej wody do przeprowadzenia skutecznego cyklu zmywania. W ten sposób urządzenie zużyje tylko tyle wody, ile potrzebuje. Przełoży się to również na oszczędność prądu, gdyż zmywarka będzie miała mniej wody do podgrzania.

Natomiast niektóre zmywarki marki Amica dysponują strefą Zone Wash, która pozwala zmywać naczynia w obu koszach lub tylko jednym. W zależności od potrzeb możemy umieścić naczynia tylko w górnym koszu albo dolnym. Zmywarka dopasuje wszystkie parametry zmywania do ilości załadunku. Jeśli naczynia znajdują się w dolnym koszu, uruchomi tylko dolną dyszę natryskową. Dzięki temu zużyje znacznie mniej wody. Poza tym wiele zmywarek wyposażonych jest w funkcję połowy załadunku, która pozwala nastawić cykl zmywania nawet przy częściowym załadunku komory. Taką opcję stosują praktycznie wszyscy producenci zmywarek, m.in. Bosch, Whirlpool, Siemens, Electrolux czy Amica.

Zmywarki z funkcją opóźnionego startu w sklepie online

opóźniony start w zmywarce Zmywarka Kernau KFDW 4641.1 X



Szerokość (cm) 45
Wysokość (cm) 85
Wysokość bez blatu (cm) 82
Klasa efektywności energetycznej E
Pojemność znamionowa (kpl.) 10
Poziom hałasu (dB) 49
Sposób suszenia Ciepło resztkowe
sprawdź cenę
opóźniony start w zmywarce Zmywarka Bosch SMV 4HVX31E

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 55
Wysokość (cm) 81.5
Waga (kg) 36.284
Klasa efektywności energetycznej E
Pojemność znamionowa (kpl.) 13
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 262
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2660
sprawdź cenę
opóźniony start w zmywarce Zmywarka Bosch SMI 2ITS33E

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 57.3
Wysokość (cm) 81.5
Klasa efektywności energetycznej E
Pojemność znamionowa (kpl.) 12
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 290
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2940
Instalacja Do zabudowy
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 4 Average: 4]
+ posts

Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.

About The Author
Angelika Oleksiak
Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.
Comments
Leave a response

You must log in to post a comment