Oczyszczacz powietrza dla dziecka – jakie powinien mieć parametry?

Czytasz teraz
Oczyszczacz powietrza dla dziecka – jakie powinien mieć parametry?

Małe dzieci mają o zdecydowanie niższą odporność na bakterie, wirusy i zanieczyszczenia niż osoby dorosłe. Wszystko przez to, że ich układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały. Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mogą więc przekładać się na ich nieprawidłowy rozwój, zwiększać ryzyko wystąpienia alergii czy powodować przewlekłe choroby. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego malucha, rozważ zakup oczyszczacza, który dopilnuje czystości powietrza w Twoim domu. Sprawdź, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza dla dziecka.

Kilkustopniowa filtracja

Najważniejszym elementem oczyszczacza jest filtr. To od niego zależy skuteczność filtracji oraz rodzaj usuwanych zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza dla dziecka powinien usuwać przede wszystkim wysoce szkodliwe składniki smogu, czyli pyły zawieszone PM 10 oraz drobniejsze cząsteczki PM 2,5. Są one bowiem najgroźniejsze dla naszego zdrowia, ponieważ wnikają głęboko do pęcherzyków płucnych i krwiobiegu. Poza tym, urządzenie powinno eliminować nieprzyjemne zapachy i alergeny, czyli np. roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i różnego rodzaju pyłki. Do pokoju dziecka warto więc wybrać oczyszczacz posiadający kilkustopniową metodę filtracji, jak np. Philips AC 1217/50. Producent zastosował w nim filtr wstępny, odpowiedzialny za wyłapywanie kurzu, sierści i włosów, filtr węglowy usuwające przykre zapachy i szkodliwe gazy, a także filtr NanoProtect HEPA, który bez problemu wyłapuje cząsteczki nawet mniejsze niż PM 2,5.

oczyszczacz powietrza dla dziecka

Funkcja nawilżania

Choć nie jest to obowiązkowy parametr, warto wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza. Przyda się ona szczególnie w okresie grzewczym, gdy powietrze w pokoju jest mocno wysuszone przez rozgrzane kaloryfery. Z drugiej jednak strony, nie wolno dopuszczać do zawilgocenia powietrza, dlatego oczyszczacz powinien posiadać zamontowany czujnik wilgotności. Dzięki niemu będzie samodzielnie rozpoczynał nawilżanie, gdy tylko wykryje zbyt niski poziom wilgotności. Taką funkcję znajdziesz m.in. w oczyszczaczu powietrza Panasonic F-VXR35G.

Tryb nocny

Wybierając oczyszczacz powietrza dla dziecka zwróć uwagę, czy posiada on tryb nocny. Dzięki temu będzie mógł pracować przez całą noc, nie budząc przy tym śpiącego malucha. Tę praktyczną funkcję posiada wiele modeli, jednak producenci stosują różne nazewnictwo. U jednych jest to po prostu „tryb nocny”, a u innych „funkcja Sleep” – jak w oczyszczaczu powietrza Sharp UA-PG50E-W.

Cicha praca

Oprócz trybu nocnego, ważna jest również cicha praca urządzenia, dlatego powinieneś szukać oczyszczacza, który pracuje możliwe jak najciszej. O ile małe dzieci lubią delikatne odgłosy, jak np. jednostajny szum, tak już wysoka ilość decybeli będzie zdecydowanie negatywnie wpływać na ich zachowanie. Optymalnym wyborem będą oczyszczacze pracujące na poziomie około 25 dB, jak choćby model Gorenje OptiAir 203M. Taka głośność zapewnia pełną wygodę i nie jest uciążliwa dla osób przebywających w pomieszczeniu.

Zabezpieczenia

Na koniec warto sprawdzić, jakie zabezpieczenia posiada urządzenie. Oczyszczacz dla dziecka powinien przede wszystkim posiadać zamykany wlot powietrza, blokadę kółeczek i oczywiście blokadę panelu sterowania. Dzięki temu maluch nie będzie w stanie przypadkowo zmienić ustawień urządzenia.

oczyszczacz powietrza dla dziecka Oczyszczacz powietrza Philips AC 1217/50

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 29
Liczba filtrów: 3
Liczba stopni oczyszczania: 3 + Turbo
Zastosowane czujniki: Jakości powietrza
sprawdź cenę
oczyszczacz powietrza dla dziecka Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG30E-B

Montaż Wolnostojący
Poziom hałasu (dB) 21 - 48
Max powierzchnia pomieszczenia (m2) 21
Max powierzchnia pomieszczenia (m2) 21
Rodzaj filtrów: Wstępny, Zapachu, HEPA
Liczba filtrów 3
sprawdź cenę
oczyszczacz powietrza dla dziecka Oczyszczacz powietrza Sharp UA-PG50E-W

Moc (W): 47
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 38
Rodzaj filtrów : Wstępny, HEPA, Zapachu
Liczba stopni oczyszczania: 3 + automatyczna, Funkcja Sleep
sprawdź cenę
oczyszczacz powietrza dla dziecka Oczyszczacz powietrza Samsung AX 60R5080WD

Moc (W) 60
Montaż Wolnostojący
Poziom hałasu (dB) 50
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2) 60
Wydajność (m3/h) 455
Rodzaj filtrów: Wstępny, Węglowy, PM 2.5
Liczba filtrów 3
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
About The Author
admin