Robot kuchenny – co warto o nim wiedzieć?

Czytasz teraz
Robot kuchenny – co warto o nim wiedzieć?

Robot kuchenny to zaawansowane urządzenie, które sprawdzi się u wszystkich miłośników gotowania i pieczenia. Jest w stanie zastąpić kilka mniejszych sprzętów, np. mikser, blender czy rozdrabniacz, dlatego doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania rozmaitych potraw. Taki robot samodzielnie przetwarza składniki, dzięki czemu nie wymaga od nas użycia siły i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Rodzaje robotów kuchennych

Robot kuchenny to wielofunkcyjne urządzenie wyposażone w misę i komplet przystawek. Potrafi mieszać, miksować, ubijać, a także ścierać produkty, dzięki czemu z powodzeniem zastąpi wiele mniejszych sprzętów kuchennych. Dostępne na rynku roboty kuchenne mogą znacznie różnić się pod względem konstrukcyjnym. Dlatego możemy je podzielić na: roboty wieloczynnościowe z malakserem, tradycyjne roboty z misą oraz na roboty planetarne.

1. Robot kuchenny z malakserem

W tego typu urządzeniach silnik znajduje się w podstawie. Taka konstrukcja sprawia, że wymienne przystawki, takie jak moduł malaksera czy blendera kielichowego, nakładane są od góry. Robot z malakserem umożliwia nie tylko miksowanie i ubijanie, ale również siekanie i rozdrabnianie produktów.

2. Robot kuchenny z misą

Roboty kuchenne z misą są mniej zaawansowane niż modele z malakserem, ale za to oferują wyższą wydajność. Składają się z korpusu z podstawą, na której umieszczona jest misa i ruchomej głowicy z możliwością podnoszenia. W takich sprzętach mieszadła obracają się tylko w jednym kierunku – wokół własnej osi.

robot kuchenny

3. Robot planetarny

Najbardziej zaawansowany wśród robotów jest model planetarny. Z wyglądu niczym nie różni się od tradycyjnego robota kuchennego – podobnie jak on posiada korpus, misę i podnoszoną głowicę. Jednak w robotach planetarnych mieszadła obracają się wielokierunkowo – nie tylko wokół własnej osi, ale równie zataczają krąg wokół misy. Stąd też wzięła się nazwa „robot planetarny”. Taka technologia zapewnia najszybsze i najdokładniejsze mieszanie składników. Roboty planetarne mają też więcej dodatkowych końcówek, m.in. specjalny hak do zagniatania ciasta czy silikonowe mieszadło zbierające składniki z brzegów misy.

Co potrafi robot kuchenny?

Roboty kuchenne to urządzenia wielofunkcyjne, jednak to, jakie będą pełnić funkcje, w dużej mierze będzie uzależnione od ich dodatkowych przystawek. Do podstawowych zadań robotów kuchennych należy mieszanie, miksowanie, ubijania i zagniatanie ciasta. W przypadku robotów z malakserem i planetarnych dochodzi do tego jeszcze siekanie i rozdrabnianie żywności. Natomiast najbardziej zaawansowane urządzenia mają w swoim wyposażeniu dodatkowo maszynki do mielenia mięsa, wyciskarki do cytrusów, a nawet moduły sokowirówek.

Czym się kierować przy wyborze robota kuchennego?

Wybór robota kuchennego będzie uzależniony od naszych indywidualnych preferencji. Jednak niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, z jakich materiałów został wykonany. Dotyczy to zarówno korpusu, jak i misy – najbardziej wytrzymałe są modele wykonane ze stali nierdzewnej, które gwarantują długą eksploatację. Kluczowym parametrem jest także moc urządzenia oraz regulacja prędkości, ponieważ pozwala dostosować tryb pracy do rodzaju przygotowywanej potrawy.

robot kuchenny Robot kuchenny Braun FP 3131WH

Moc: 800 W
Liczba prędkości: 2
Pojemność malaksera: 2,1 l
Zastosowanie: krojenie, siekanie, miksowanie, ubijanie, ugniatanie ciasta
Elementy malaksera: nóż do rozdrabniania, mieszadło uniwersalne, tarcza emulgacyjna, tarcza do cięcia
Wyposażenie: rozdrabniacz, blender kielichowy
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
About The Author
admin