Sterowanie elektroniczne w lodówce czy mechaniczne?

Czytasz teraz
Sterowanie elektroniczne w lodówce czy mechaniczne?

Większość produktów spożywczych musi być przechowywanych w lodówce, ponieważ wymagają niskiej temperatury. Tylko wtedy zachowają swoją świeżość, smak i konsystencję przez długi czas. Na szczęście temperaturę w każdej chłodziarce i zamrażarce można regulować w zależności od swoich potrzeb. Obecnie, oprócz tradycyjnych pokręteł do regulacji, stosuje się sterowanie elektroniczne w lodówce.

Sterowanie mechaniczne – za pomocą pokrętła

Wszystkie starsze modele lodówek, a także te budżetowe wyposażone są w sterowanie mechaniczne. Oznacza to, że temperaturę ustawia się zazwyczaj za pomocą pokrętła albo specjalnego regulatora, które umieszczone są wewnątrz lodówki. Niestety taki sposób sterowania nie jest precyzyjny, ponieważ pozwala ustawić tylko orientacyjną moc chłodzenia, a nie konkretną temperaturę. Należy dodać, że jednym pokrętłem ustawia się zarówno temperaturę dla chłodziarki, jak i zamrażarki.

sterowanie elektroniczne w lodówce

Jak działa sterowanie elektroniczne w lodówce?

Producenci coraz częściej wyposażają swoje lodówki w sterowanie elektroniczne. Taki moduł sterowania nie dość, że jest wygodniejszy w obsłudze, to jeszcze pozwala precyzyjnie ustawić temperaturę chłodzenia. Jedyne, co trzeba zrobić, to wcisnąć przycisk elektroniczny lub dotykowy. Elektroniczne panele sterowania zazwyczaj mają wyświetlacze, na których wyświetla się aktualna temperatura albo uruchomione dodatkowe funkcje. Warto dodać, że w nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach producenci stosują dwa albo nawet trzy termostaty, dzięki czemu w obu komorach można ustawić odmienne temperatury.

Sterowanie elektroniczne wewnętrzne czy zewnętrzne?

Sterowanie elektroniczne w lodówce może być wewnętrzne lub zewnętrzne. W przypadku tego pierwszego moduł sterowania umieszczony jest wewnątrz urządzenia, np. na bocznej ściance albo tuż nad górną półką lodówki. Nie jest to do końca przemyślane rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku sterowania mechanicznego, konieczne jest otworzenie drzwi lodówki, aby ustawić temperaturę. Musimy więc za każdym razem otwierać lodówkę, by sprawdzić jaka temperatura panuje w jej wnętrzu, co sprawia, że narażamy żywność na niekorzystne działanie ciepłego powietrza. Korzystniejszą opcją jest zewnętrzne sterowanie elektroniczne w lodówce. W takim przypadku panel sterowania znajduje się na zewnętrznej stronie drzwi urządzenia. Dzięki temu zyskujemy do niego łatwy dostęp. Wystarczy spojrzeć na wyświetlacz i od razu będziemy wiedzieć, jaką ustawiliśmy temperaturę w chłodziarce, a jaką w zamrażarce. Poza tym taki panel sterowania wykonany jest z czarnego szkła, dzięki czemu staje się dodatkową ozdobą lodówki.

Jak ustawić właściwą temperaturę w lodówce?

Jeśli zdecydujemy się kupić lodówkę z elektronicznym panelem sterowania, za każdym razem będziemy mogli dopasować temperaturę do rodzaju przechowywanej żywności. Przyjmuje się, że optymalna temperatura do chłodzenia produktów spożywczych wynosi 2°C. Oczywiście możemy ją regulować w zależności od potrzeb, jednak temperatura w chłodziarce nie powinna być niższa niż 0°C i wyższa niż 5°C. Jeśli chodzi o zamrażarkę, to producenci zalecają ustawić temperaturę -18°C do przechowywania mrożonek. Niższa może bowiem skrócić przydatność do spożycia żywności nawet o połowę. Mając sterowanie elektroniczne w lodówce, zawsze będziemy mogli regulować temperaturę w zależności od naszych potrzeb.

 sterowanie elektroniczne w lodówce	Lodówka Samsung RB37K63612C

Klasa efektywności energetycznej: F
Pojemność użytkowa chłodziarki: 269 l
Pojemność użytkowa zamrażarki: 108 l
Rodzaj sterowania: elektroniczne
Komunikacja: wyświetlacz LED
sprawdź cenę
 sterowanie elektroniczne w lodówce Lodówka Whirlpool W7 911 O OX

Produkt aktualnie jest niedostępny.

Klasa efektywności energetycznej: F
Pojemność użytkowa chłodziarki: 245 l
Pojemność użytkowa zamrażarki: 104 l
Rodzaj sterowania: elektroniczne
sprawdź cenę
 sterowanie elektroniczne w lodówce Lodówka side by side Beko GNE 64021 XB

Kolor Inox
Typ lodówki Side by Side
Wysokość (cm) 179
Szerokość (cm) 91
Głębokość (cm) 70.5
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 434
Pojemność użytkowa chłodziarki (l) 368
Pojemność użytkowa zamrażarki (l) 190
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.

About The Author
Angelika Oleksiak
Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.