Okap jak lampa – idealny nad wyspę kuchenną

Czytasz teraz
Okap jak lampa – idealny nad wyspę kuchenną

W żadnej nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć okapu. Pełni on bardzo ważną funkcję, ponieważ usuwa parę wodną, nieprzyjemne zapachy i unoszące się w powietrzu drobinki tłuszczu. Dzięki temu powietrze zostaje oczyszczone, a kuchnię łatwiej jest utrzymać w czystości. Na tym jednak zalety się nie kończą, gdyż współczesne okapy cechują się niezwykle atrakcyjnym designem. Dostępne są modele geometryczne, całkowicie płaskie, a nawet okapy, które wyglądają jak dekoracyjne lampy.

Nowoczesny okap wyspowy przypominający lampę

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów okapów kuchennych. Ich wybór podyktowany jest zazwyczaj wielkością i stanem technicznym kuchni, a także ceną. W małych kuchniach montuje się zazwyczaj dyskretne okapy podszafkowe lub teleskopowe, a w bardziej przestrzennych wnętrzach okapy kominowe. Natomiast do pomieszczeń z wyspą kuchenną doskonale nadają się okapy wyspowe, nazywane inaczej wiszącymi. To właśnie takie modele należą do najbardziej atrakcyjnych pod względem wizualnym, a jednocześnie najdroższych modeli dostępnych w sprzedaży. Zaletą okapów wyspowych jest wysoka wydajność i nowoczesny design, ponieważ wiele z nich przypomina wiszące lampy. Taki okap jak lampa ma wbudowane energooszczędne oświetlenie LED, dzięki czemu rzuca klimatyczne światło i dobrze oświetla płytę grzewczą.

okap jak lampa

Okap jak lampa – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybierając okap wyspowy, będziemy zwracać uwagę na te same parametry, co przy wyborze innych modeli okapów. Najważniejsze z nich to:

  • Kształt – okap wyspowy występuje w wielu formach, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania modelu do swojej aranżacji kuchennej. Możemy wybrać okap okrągły, kwadratowy, a także w kształcie tuby.
  • Materiał wykonania – okap wiszący wykonuje się nawet z podobnych materiałów, które stosuje się w produkcji lamp. Są to: stal nierdzewna w wielu kolorach, szkło, ceramika, a także tworzywa sztuczne.
  • Wydajność – jest to parametr, który określa, jaką ilość powietrza jest w stanie przefiltrować okap w ciągu jednej godziny. Aby dobrze dobrać wydajność, najpierw powinniśmy obliczyć wielkość pomieszczenia. Przyjmuje się, że okap powinien przefiltrować powietrze w kuchni przynajmniej sześć razy w ciągu godziny podczas pracy na najniższym stopniu prędkości.
  • Wyciąg lub pochłaniacz – okap jak lampa przytwierdzony jest do sufitu za pomocą solidnych, stalowych linek, co oznacza, że podłączenie do kanału wentylacyjnego jest niemożliwe. Takie urządzenie może pracować jedynie jako pochłaniacz i oczyszczać powietrze za pomocą specjalnych filtrów węglowych.
  • Głośność pracy – niektóre okapy potrafią zagłuszyć zwykłą rozmowę, a ich praca znacznie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Z tego względu powinniśmy wybierać modele, które generują nie więcej niż 50 dB głośności na średnim biegu.
  • Sterowanie pilotem lub gestami – z racji tego, że okap wiszący zamontowany jest na dość dużej wysokości, sterowanie nim za pomocą przycisków jest znacznie utrudnione. Dlatego takie okapy oferują sterowanie zdalnie za pomocą pilota, a bardziej zaawansowane modele umożliwiają sterowanie gestami.

Okap i lampa w jednym – czy takie urządzenie istnieje?

Wszystkie dostępne w sprzedaży okapy mają zamontowane oświetlenie. Jednak zazwyczaj ma ono charakter dekoracyjny, gdyż nadaje kuchni odpowiedniego klimatu. Może również doświetlić płytę grzewczą podczas gotowania. Natomiast nowoczesne okapy wiszące, nie tylko przypominają lampy z wyglądu, ale również pełnią ich funkcję. Wyposażone są bowiem w najnowocześniejsze technologie LED, które doskonale rozświetlają pomieszczenie. Co więcej, taki okap jak lampa oferuje możliwość regulacji natężenia i intensywności światła. Dzięki temu, kupując jeden sprzęt AGD, możemy cieszyć się z jego podwójnej funkcjonalności. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że cena tego typu okapów kuchennych jest bardzo wysoka.

Okap jak lampa – polecane modele w sklepie online

okap jak lampa Okap Kernau KCH 0745 B ISLAND

Rodzaj: okap wyspowy
Obudowa: stal
Liczba prędkości: 4
Tryb pracy: pochłaniacz
Panel sterujący: sterowanie dotykowe, pilot
Wyłącznik czasowy: tak
Rodzaj oświetlenia: LED
sprawdź cenę
okap jak lampa Okap wyspowy Amica OWC 4445BP

Rodzaj: okap wyspowy
Kolor: czarny
Liczba prędkości: 3 + 1 bieg intensywny
Tryb pracy: pochłaniacz, wyciąg
Panel sterujący: soft touch, pilot
Wyłącznik czasowy: tak
Rodzaj oświetlenia: listwa LED
sprawdź cenę
okap jak lampa Okap wyspowy Amica OWC 4441IO

Rodzaj Okap wyspowy
Wysokość minimalna (cm) 86.5
Wysokość z kominem (cm) 116.5
Szerokość (cm) 38
Głębokość (cm) 38
Średnica wylotu (cm) 15
Waga (kg) 21.8
Klasa efektywności energetycznej B
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 55
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 2 Average: 5]
+ posts

Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.

About The Author
Angelika Oleksiak
Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.
Comments
Leave a response

You must log in to post a comment