Sól do zmywarki – czy jest niezbędna?

Czytasz teraz
Sól do zmywarki – czy jest niezbędna?

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem zmywarki i cenisz sobie komfort, jaki ci zapewnia, to musisz wiedzieć, jak o nią zadbać, aby służyła Ci lata. Odpowiednia konserwacja jest niezwykle istotna, aby wydajność zmywarki utrzymała się na najwyższym poziomie. Jednym ze środków czystości, który pozwoli Ci na utrzymywanie wysokiej jakości umytych naczyń, jest bez wątpienia sól do zmywarki. Do czego ona właściwie służy i czy jest Ci potrzebna, dowiesz się z poniższego artykułu.

Po co stosuje się sól do zmywarki?

Niektóre sprzęty AGD, między innymi zmywarka, nie będą funkcjonować bez wody , dlatego bardzo ważny jest jej stan. Nasze domy są wyposażone w rury, w których płynie woda twarda i obfita w związki wapnia i magnezu, które osadzają się na naczyniach, pozostawiając na nich zacieki. Sól do zmywarki jest dobrym rozwiązaniem, aby taką wodę zmiękczyć.

Dzięki stosowaniu soli, nie tylko zadbamy o odpowiednią eksploatację zmywarki, ale także efektowne mycie naczyń. Zapobiegniemy powstawaniu osadu, a także wymianie filtra, który co prawda oczyszcza wodę z niepożądanych substancji, ale im więcej im wchłonie, tym mniej wydajny będzie, co wpłynie na efekty mycia. Jeżeli dodamy sól do zmywarki, to roztwór wody z solą skutecznie oczyści filtr.

Czyste naczynia bez zacieków

Brak soli w zmywarce

Do czego może doprowadzić brak soli w zmywarce? Niestosowanie odpowiednich środków może doprowadzić do:

  • uszkodzenia albo awarii urządzenia lub niektórych jego elementów
  • osadu w postaci białych smug na naczyniach, szczególnie szklanych
  • niedomycia naczyń, ponieważ dysze spryskiwacza są blokowane przez kamień
  • zapychanie się filtrów zmywarki
Brak soli - przyczyna awarii zmywarki

Jak stosować?

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Aby ujrzeć, gdzie się wsypuje sól, najpierw trzeba zdjąć lub odsunąć dolny kosz. Zbiornik znajduje się na dole zmywarki, blisko odpływu. Następnie zakrętkę odkręca się i wsypuje sól. Niektórzy producenci dołączają w zestawie do zmywarki lejek, który pozwoli ci uniknąć rozsypania preparatu. Jeżeli w zbiorniczku znajduje się woda, to nic nie szkodzi, ponieważ sól się w niej rozpuści. Zakrętkę należy dobrze zakręcić, następnie załadować zmywarkę i włączyć program zmywania.

Ile soli do zmywarki? Jak często używać?

Stosowanie soli zalecane jest nie częściej niż raz w miesiącu, jednak wszystko zależy od modelu zmywarki, twardości wody, zaleceń producenta i indywidualnych potrzeb urządzenia. W niektórych modelach pomocna okazuje się kontrolka, która sygnalizuje brak soli w zmywarce.

Ile wsypać jej do zmywarki jednorazowo? Ta informacja znajduje się na opakowaniu, ale zaleca się, aby nie wypełniać pojemnika w całości, tylko zostawić ok. 1 cm wolnej krawędzi. Przeważnie do zbiornika mieści się ok. 1 kg soli. Jeżeli użyjesz jej za dużo, może mieć to negatywny wpływ na efekty mycia.

Po co stosować sól do zmywarki

Sól do zmywarki czy tabletki

Obecnie na rynku nie ma innego produktu, który mógłby zastąpić sól. Jej działanie ma ochronić zmywarkę, naczynia i filtr przed powstawaniem kamienia i zapewnić sprzętowi dłuższą żywotność i wydajność. Jednym z produktów przeznaczonych do zmywarek są również tabletki, jednak mają one zupełnie inne zadanie i nie mogłyby skutecznie zastąpić soli. Tabletki mają za zadanie rozpuszczenie tłuszczu i pozbycie się zabrudzeń. Nawet jeżeli niektóre z nich mają w składzie sól, nie ma możliwości, aby z komory myjącej miały wpływ na czystość filtra. Zaleca się więc używanie zarówno tabletek, jak i soli.

Tabletki do zmywarki

Sól do zmywarki a zwykła sól

Zarówno sól jadalna, jak i sól do zmywarki są chlorkiem sodu, jednak nie zaleca się stosowania soli kuchennej do zmywarek. Taka sól nie spełnia określonych kryteriów, a ponadto zawiera szkodliwe dla sprzętu minerały, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia niektórych części. Sól przeznaczona do zmywarek nie zbryli się pod wpływem wilgoci. Istotną kwestią jest również grubość kryształków, a także czystość chemiczna preparatu. Taka sól wolniej się rozpuszcza, co powoduje stałe stężenie chlorku sodu podczas trwania programu.

Co zamiast soli?

Niestety na rynku nie ma dostępnego zamiennika soli do zmywarki. Nawet produkty z solą w składzie nie spełniają takiej samej funkcji. Na ten preparat nie ma także domowego zastępnika. Jedynymi środkami do zmywarki, jakie można zastąpić, są detergenty przeznaczone do czyszczenia zmywarek. Jeżeli poszukasz informacji, bez problemu dowiesz się, jak zrobić roztwór sody i octu, który pozwoli Ci na skuteczne wyczyszczenie komory zmywarki.

Jaka sól do zmywarki?

Wiesz już, co to jest sól do zmywarki oraz po co i jak się jej używa. Warto też dowiedzieć się, jaka marka oferuje najskuteczniejsze rezultaty. Od lat uznaniem konsumentów cieszą się Somat, Finish i Ludwik. To marki polecane przez producentów AGD, ich produkty występują w dość podobnych cenach i gabarytach. Warto wybrać sprawdzony, bezpieczny i efektowny produkt, który sprawi, że nasze urządzenie będzie niezawodne przez długi czas.

Zmywarka Bosch Serie 4 SMV4EVX10E Zmywarka Bosch Serie 4 SMV4EVX10E

Do zabudowy
Szerokość: 60 cm
Klasa energetyczna: C
Pojemność: 13 kompletów
Liczba programów: 6
Home Connect
sprawdź cenę
Zmywarka Samsung DW60A8050FB Zmywarka Samsung DW60A8050FB

Wolnostojąca
Szerokość: 60 cm
Klasa energetyczna: C
Pojemność: 14 kompletów
Liczba programów: 7
SmartThings
sprawdź cenę
Tabletki do zmywarki Ludwik All in one 120szt. Tabletki do zmywarki Ludwik All in one 120szt.

Tabletki do zmywarki
120 sztuk
Enzymy aktywne już w 30°C
Zmiękczają twardą wodę
Zapewniają nieskazitelną czystość naczyń i sztućców
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts

Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.

About The Author
Angelika Oleksiak
Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.
Comments
Leave a response

You must log in to post a comment