Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni?

Czytasz teraz
Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu/mieszkaniu. Domownicy spędzają w niej sporą część swojego dnia, zwłaszcza gospodynie domowe. Warto więc, by było to miejsce odpowiednio rozplanowane, funkcjonalne, ładnie wyglądające oraz dobrze wyposażone. Wybór sprzętu AGD nie jest łatwym zadaniem, jednak istnieją pewne uniwersalne rady, które są bardzo pomocne podczas urządzania kuchni.

Styl kuchni

Na samym początku należy zastanowić się, w jakiej stylistyce ma być kuchnia. Kuchenne AGD będzie bowiem zupełnie inne dla mebli w stylu nowoczesnym, a inne dla vintage. Sprzęt powinien być spójny zarówno z meblami, jak i kolorami ścian oraz podłóg. Gdy zostanie obrany kierunek stylu, kolejną ważną kwestią jest wybór rodzaju sprzętów. Należy to ustalić jeszcze przed zakupem mebli kuchennych. Do wyboru są urządzenia wolnostojące oraz AGD do zabudowy. Zarówno jedne, jak i drugie posiadają swoje zalety i wady.

AGD do kuchni

AGD wolnostojące

AGD wolnostojace to tradycyjny wybór, który w dalszym ciągu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Obecne sprzęty coraz częściej przybierają różne kształty i posiadają ciekawą kolorystykę, co daje ogromne możliwości w kwestii dopasowania ich do wystroju kuchni.

Największymi zaletami urządzeń wolnostojących jest łatwość montażu oraz ewentualność dowolnego przestawiania. I mimo tego, iż są to przedmioty ciężkie i przemieszczanie ich nie jest zbyt wygodne, to w przypadku AGD pod zabudowę, nie ma takiej możliwości w ogóle. Istotną sprawą, która przemawia na korzyść sprzętu wolnostojącego jest także ułatwiony dostęp w przypadku wystąpienia awarii. Takie urządzenie z usterką wystarczy wysunąć i odłączyć od prądu i już można przystępować do jego naprawy bądź wymiany.

AGD wolnostojące cechuje się również tym, że jest tańsze niż opcja do zabudowy. Dochodzi do tego też kwestia większego wyboru oraz urozmaiconej oferty. Takie sprzęty są jednak zazwyczaj dość problematyczne w czyszczeniu ze względu na posiadane dużej ilości szczelin i zakamarków. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz i resztki jedzenia lubią gromadzić się w takich otworach i wgłębieniach.

AGD do zabudowy

AGD do zabudowy umożliwia stworzenie kuchni, która stanowić będzie spójną całość. To najlepszy wybór dla osób ceniących minimalizm i lubiących dużą ilość przestrzeni. Zabudowana kuchnia posiada większe walory estetyczne i sprawia wrażenie czystszej.

Ich atutem jest możliwość czasem nawet całkowitego ukrycia urządzenia. Ma to miejsce w przypadku zmywarki, którą można zamontować zarówno z widocznym panelem sterowania, jak i ukrytym, dzięki czemu będzie wyglądała jak zwykła szafka. Ta możliwość sprawia, że sprzęty są mniej atrakcyjne dla dzieci, które jak wiadomo, lubią czasem wsadzać paluszki nie tam, gdzie trzeba.

Zmywarka Whirlpool WSFO3O23 PF Zmywarka Whirlpool WSFO3O23 PF

Szerokość (cm) 45
Głębokość (cm) 59
Wysokość (cm) 85
Waga (kg) 39.5
Klasa efektywności energetycznej A++
Pojemność znamionowa (kpl.) 10
sprawdź cenę
Lodówka Gorenje NRK 6191 CW Lodówka Bosch KGN 36KLEB

Wysokość (cm) 186
Szerokość (cm) 60
Głębokość (cm) 66
Waga (kg) 71.18
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 260
Pojemność użytkowa chłodziarki (l) 237
Pojemność użytkowa zamrażarki (l) 87
sprawdź cenę
Kuchnia gazowo-elektryczna Gorenje K5351 SH Kuchnia gazowo-elektryczna Gorenje K5351 SH

Kolor Srebrny
Kolor płyty Czarny
Wysokość (cm) 85
Szerokość (cm) 50
Głębokość (cm) 59.4
Waga (kg) 34.1
sprawdź cenę

AGD pod zabudowę jest dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż wersje wolnostojące. Posiadają ponadto jeszcze jedną, ważną zaletę, która przemawiać może dla niektórych na ich korzyść. Chodzi o możliwość zamontowania sprzętu na dowolnej wysokości. Zazwyczaj dotyczy to piekarnika, który umieszczony w słupku, mniej więcej na poziomie oczu, zapewnia większą wygodę podczas użytkowania.

Jako największą wadę można wymienić kwestię mobilności. W przypadku awarii trzeba liczyć się z koniecznością rozbierania całej zabudowy kuchennej. Ponadto decydując się na AGD pod zabudowę, trzeba zamówić meble na wymiar, a to wiąże się z wyższymi kosztami.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
About The Author
admin