Krajalnica – alternatywa dla noża

Czytasz teraz
Krajalnica – alternatywa dla noża

Pokrojenie chleba na równe kromki, czy wędliny na cienkie plasterki, i to bez skaleczenia się nożem, to prawdziwe wyzwanie. Warto więc zaopatrzyć się w krajalnicę, która oferuje możliwość pokrojenia żywności na plastry o dowolnej grubości. Jakie parametry powinna posiadać krajalnica, by spełniała swoje funkcje i jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo podczas obsługi?

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Tak jak większość dostępnych na rynku sprzętów kuchennych, krajalnice występują w dwóch wersjach: wolnostojącej i przeznaczonej do zabudowy. Większą popularnością cieszą się modele wolnostojące, które składają się z noża obrotowego, podajnika i korpusu. Można je ustawić w dowolnym miejscu, a dzięki kompaktowym rozmiarom ich czyszczenie nie sprawia problemów. Krajalnice do zabudowy są natomiast polecane osobom, które dopiero urządzają swoją kuchnię. Można je schować w szafce lub szufladzie, dzięki czemu nie zajmą miejsca na blacie kuchennym i dobrze wkomponują się w aranżację wnętrza.

Nóż obrotowy

Gdy zdecydujemy, jaki rodzaj krajalnicy nas interesuje, musimy zwrócić uwagę na zastosowany w niej nóż obrotowy. Powinien być on wykonany z wytrzymałych materiałów, np. ze stali nierdzewnej bądź tytanu. Tylko taki nóż zagwarantuje skuteczność pracy przez długi czas. Większość krajalnic posiada nóż z ząbkami, który nadaje się zarówno do krojenia chleba, jak i serów czy wędlin. Jeśli jednak zależy nam na precyzyjnym krojeniu warzyw, wędlin i serów, możemy dokupić nóż o gładkim ostrzu. Standardowa krajalnica posiada ostrza o średnicy od 17 cm do 19 cm.

krajalnica

Regulacja prędkości i grubości krojenia

W krajalnicach duże znacznie ma możliwość regulacji grubości i prędkości krojenia. Zakres grubości waha się od 0 do nawet 22 mm, co pozwala uzyskać plastry o pożądanej grubości. Dzięki temu, możemy ustawić mniejszy zakres, gdy chcemy pokroić ser na cienkie plasterki lub większy – w przypadku krojenia mięsa na kotlety. Przydatna okazuje się również możliwość regulacji prędkości krojenia, jednak wiele krajalnic jej nie posiada.

Podajnik

Ważnym elementem krajalnicy jest podajnik, na którym kładzie się produkt do pokrojenia. Najprostsze podajniki to jedynie śliskie podstawki, po których przesuwa się żywność. Natomiast te bardziej zaawansowane przemieszczają się wraz z żywnością na specjalnej prowadnicy. Często określa się je mianem wózka. To drugie rozwiązanie jest bezpieczniejsze i pozwala na efektywniejsze krojenie. Podajniki zazwyczaj wykonuje się z plastiku albo ze stali nierdzewnej. W tym miejscu nie sposób pominąć dociskarki, która pozwala na bezpieczne dociskanie nawet małych produktów.

Wykonanie obudowy

Aby krajalnica posłużyła nam przez długi czas, powinniśmy wybrać model wykonany z wytrzymałych i dobrze dopasowanych do siebie elementów. Urządzenia posiadające obudowę z tworzywa sztucznego zazwyczaj przeznaczone są do użytku domowego, ponieważ są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Natomiast do lokali gastronomicznych polecane są modele z obudową stalową, która wytrzyma intensywną eksploatację.

krajalnica Krajalnica Blaupunkt FMS501

Grubość krojenia (mm): 0 - 20
Regulacja grubości krojenia: tak
Średnica ostrza (mm): 170
Materiał wykonania ostrza: Stal nierdzewna
Moc (W): 200
krajalnica
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
About The Author
admin