Wybieramy suszarkę do ubrań! Na co zwrócić uwagę?

Czytasz teraz
Wybieramy suszarkę do ubrań! Na co zwrócić uwagę?

Skoro mamy w domu zmywarki, które zmywają za nas sterty brudnych naczyń i odkurzacze automatyczne, które samodzielnie sprzątają mieszkanie, czas najwyższy wprowadzić do naszego domu kolejne udogodnienie. Mianowicie elektryczną suszarkę do ubrań, która wyręczy nas z konieczności rozwieszania mokrego prania, pozwalając zaoszczędzić wiele czasu i energii. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Pojemność bębna

Tak na dobrą sprawę, przy wyborze suszarki będziemy kierować się podobnymi kryteriami, jak podczas wyboru pralki. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zwrócić uwagę na ładowność bębna. Jest to niezwykle ważny parametr, ponieważ od niego zależy, jak dużą ilość prania będziemy mogli wysuszyć za jednym razem. Warto wybierać suszarki o dużej pojemności choćby dlatego, że ubrania będą miały wtedy więcej przestrzeni, a co za tym idzie szybciej wyschną i nie będą mocno pogniecione. Na rynku dostępne są suszarki o różnych ładownościach. Przykładowo, marka Bosch w swoim asortymencie posiada modele o pojemności od 7 kg do 9 kg.

Klasa energetyczna

Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze sprzętów AGD jest klasa efektywności energetycznej. Wymagają one podłączenia do sieci elektrycznej, dlatego warto wybierać modele, które pobierają możliwie jak najmniej prądu. Suszarka do ubrań powinna więc mieć co najmniej klasę energetyczną A, ale im będzie ona wyższa, tym lepiej. Powinniśmy za to unikać sprzętów w klasie B, gdyż pobierają one nawet dwa razy więcej energii niż suszarki w klasie A. Jeśli zależy nam na ekonomicznej suszarce, dobrym wyborem będzie model WTR 87TW0PL marki Bosch. Plasuje się w najwyższej klasie energetycznej A+++, a rocznie zużywa jedynie 176 kWh.

suszarka do ubrań

Zastosowanie pompy ciepła

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest pompa ciepła. Nie dość, że wpływa ona na energooszczędność urządzenia, to jeszcze pozwala suszyć ubrania w niskich temperaturach. Dzięki pompie ciepła, nagrzane wcześniej powietrze jest wykorzystywane w kolejnych etapach procesu, aby całkowicie usunąć wilgoć z suszonych ubrań. Tę nowoczesną technologię znajdziemy w wielu suszarkach Bosch, jak choćby w modelu WTR 85V5EPL. Pompa ciepła pozwala zaoszczędzić nawet do 60% więcej energii niż suszarka do ubrań w klasie A.

Programy suszenia

Każda suszarka do ubrań powinna posiadać kilkanaście programów, abyśmy mogli dostosować optymalne parametry suszenia do rodzaju tkaniny lub grupy ubrań. Suszarka Bosch WTM 8528FPL oferuje aż 15 programów, w tym m.in.: Sport/Fitness, Ręczniki, Wełna, Pierze/Puch czy program Super, który skutecznie wysuszy 1 kg ubrań w zaledwie 40 minut. Warto również zwrócić uwagę na programy czasowe, dzięki którym samodzielnie można zaprogramować czas trwania procesu suszenia.

Redukcja zagnieceń

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że ubrania wyjęte z suszarki są mocno pogniecione i niezwykle trudno je później wyprasować. Okazuje się, że jest całkowicie odwrotnie. Nowoczesne suszarki są tak projektowane, aby traktowały odzież z największą delikatnością. Co więcej, wiele modeli, jak np. Bosch WTH 8500SPL, posiada dodatkowe systemy redukcji zagnieceń. Wystarczy nacisnąć przycisk „mniej zagnieceń”, a urządzenie uruchomi dodatkowy program, który ochroni tkaniny przed zagnieceniami.

suszarka do ubrań Suszarka Bosch WTR 87TW0PL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 176
Ilość programów: 11
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
suszarka do ubrań
suszarka do ubrań Suszarka Bosch WTR 85V5EPL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 235
Ilość programów: 15
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
suszarka do ubrań
suszarka do ubrań Suszarka do ubrań Bosch WTM 8528FPL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 236
Ilość programów: 15
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
suszarka do ubrań
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
About The Author
admin