Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Czytasz teraz
Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Choć na rynku znajdziemy mnóstwo nowoczesnych odkurzaczy, które same sprzątają, a nawet myją podłogi, tradycyjne modele workowe wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Dobrze dobrane pozwolą nam odkurzyć rozmaite powierzchnie w domu i będą niezawodnie służyć przez wiele lat. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać dobry odkurzacz workowy?

Moc silnika i siła ssąca

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że w przypadku odkurzacza kluczową rolę odgrywa moc silnika. Tymczasem nie zawsze idzie on w parze z efektywnością wciągania zanieczyszczeń. Zdecydowanie ważniejszym parametrem niż moc odkurzacza jest jego siła ssąca. To ona bowiem określa, z jaką siłą i szybkością odkurzacz będzie wciągał zabrudzenia. Optymalną wartością siły uciągu dla odkurzaczy domowego użytku jest około 40 – 60 l/s. Jeśli chodzi o moc silnika to dobrze wybrać model o wartości 700 W lub 800 W. Wiele takich modeli ma w swojej ofercie marka Amica – znajdziesz je tutaj. Taki odkurzacz workowy poradzi sobie zarówno z odkurzaniem podłóg, jak i dywanów.

Dobre filtry

Wybierając odkurzacz workowy, warto sprawdzić, jakie ma zamontowane filtry. Mają one bowiem ogromny wpływ na czystość powietrza w domu, gdyż zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń z odkurzacza do pomieszczenia. Niska jakość filtrów sprawi, że wiele z wcześniej wciągniętych do odkurzacza zanieczyszczeń, z powrotem trafi do wnętrza wraz z powietrzem wylotowym. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup odkurzacza z filtrem HEPA. Przykładowo w odkurzaczu Amica VM 6011 producent zamontował filtr EPA 12 (poprzednia nazwa H12), który cechuje się skutecznością filtracji na poziomie 99,5%. Jest to w zupełności wystarczające do domowego użytku.

odkurzacz workowy

Głośność odkurzacza

Hałas, jaki emituje odkurzacz, ma duży wpływ na jego komfort użytkowania. Warto zatem zwrócić uwagę, ile decybeli generuje odkurzacz workowy. Za ciche uważa się urządzenia, które podczas pracy generują nie więcej niż 65 dB. Do czego możemy porównać taki poziom dźwięku? To choćby zwykła rozmowa, przejeżdżający samochód osobowy czy spokojna muzyka.

Dodatkowe wyposażenie

Domowy odkurzacz powinien być uniwersalny. Oznacza to, że powinien umożliwiać sprzątnięcie różnych powierzchni, np. paneli, parkietów, puszystych dywanów czy tapicerki meblowej. Dlatego warto sprawdzić, jakie ma dostępne akcesoria. Bardzo przydatna będzie turboszczotka, którą znajdziemy choćby w odkurzaczu Amica VM 6011. Dzięki obrotowemu wałkowi, który napędzany jest przez strumień powietrza, doskonale radzi sobie ze wciąganiem zabrudzeń z miękkich powierzchni. Osoby, które mają w domu zwierzęta, powinny właśnie wybrać odkurzacz workowy z turboszczotką, gdyż dzięki niej szybko pozbędą się sierści z dywanów. Niektóre odkurzacze Amica mają w zestawie ssawki szczelinowe, inne szczotki podłogowe, a jeszcze inne ssawki do odkurzania tapicerki.

Komfort użytkowania

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na wielkość odkurzacza. Jeśli będzie zbyt duży, nie będziemy mogli nim swobodnie manewrować między meblami, a jego przenoszenie z jednego pokoju do drugiego będzie znacznie utrudnione. Do mieszkania o średniej wielkości w zupełności wystarczy odkurzacz Amica VM 6011 – poręczny, lekki i wyposażony we wszystkie potrzebne udogodnienia.

odkurzacz workowy
Odkurzacz Amica VM 6011

Rodzaj: Odkurzacz workowy
Moc wejściowa (W): 700
Typ worka: Jednorazowy
Pojemność worka/pojemnika (l): 3
Rodzaj filtrów: EPA 12
Wyposażenie: Ssawkoszczotka uniwersalna, Szczotka do parkietu, Ssawka szczelinowa, Turboszczotka
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.

About The Author
Angelika Oleksiak
Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.