Zakup lodówki – na co zwrócić uwagę?

Czytasz teraz
Zakup lodówki – na co zwrócić uwagę?

Wybór lodówki to dla wielu osób spore wyzwanie. Producenci tego typu sprzętu oferują mnóstwo modeli, dlatego decyzja nie zawsze jest prosta. Na co więc zwrócić uwagę? Jaka lodówka będzie najlepszym wyborem?

Wymiary i pojemność lodówki

Przy wyborze lodówki jednym z najważniejszych czynników, który należy brać pod uwagę, jest rozmiar urządzenia oraz jego pojemność. Wiele zależy tu od potrzeb wynikających ze stylu życia, liczby użytkowników oraz ilości i rodzaju przechowywanych produktów. Ważne jest także dopasowanie sprzętu do kuchni – trzeba więc uwzględnić wielkość pomieszczenia i sposób zagospodarowania przestrzeni.

Jeśli chodzi o wysokość, wyróżnia się mniejsze urządzenia podblatowe, jak również znacznie wyższe chłodziarko-zamrażarki, przekraczające nawet 2 metry. Przykładem takiego sprzętu, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem kupujących, jest lodówka Beko RCNA406I30XB o wysokości 201 cm. Warto dodać, że jej pojemność całkowita wynosi 406 litrów. Dzięki temu model ten jest idealną opcją dla kilkuosobowej rodziny. W przypadku, gdy ze sprzętu korzystać ma 1-2 użytkowników, można zdecydować się na nieco mniejszą pojemność.

lodówka Beko

Konstrukcja chłodziarko-zamrażarki

Jeśli chodzi o budowę lodówki, wiele osób zwraca uwagę na umiejscowienie zamrażalnika. Na pewno ciekawą opcją są pojemne modele „side by side”, wyposażone w podwójne drzwi. Wersje takie różnią się od klasycznych tym, że zamrażalnik nie jest umieszczony w tradycyjny sposób, czyli na górze lub na dole, ale znajduje się obok części chłodzącej. Trzeba jednak pamiętać, że opcja „side by side” wiąże się z dużymi gabarytami urządzenia.

Kolejna sprawa, której warto się przyjrzeć, to półki i szuflady. Chodzi tu przede wszystkim o ich rozmieszczenie, liczbę i wielkość. Jeśli jest ich więcej, na pewno przyczyni się to do zachowania porządku w lodówce, zwłaszcza gdy w grę wchodzi także opcja ich regulacji. Pozwala to na bardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni – znika wówczas problem przechowywania większych pojemników czy garnków.

Warto pamiętać też o tym, aby półki były wystarczająco mocne, a jednocześnie bez trudu można było utrzymać je w czystości. Najbardziej sprawdzają się wersje szklane. Standardem powinna być również tacka na jajka i pojemnik na nabiał. Dobrym rozwiązaniem jest również tzw. komora zero, czyli specjalny pojemnik, w którym można przechowywać produkty w niższej temperaturze (0° C) bez potrzeby korzystania z zamrażalnika. W opcję tę wyposażona jest m.in. lodówka Beko RCNA366E30ZXP. Ten sam model posiada także praktyczną półkę na butelki, na której można umieścić chłodzące się napoje, oszczędzając sporo miejsca.

Dodatkowe funkcje

Wybór lodówki powinien uwzględniać również zastosowane technologie, dzięki którym urządzenie zyskuje na funkcjonalności. Jedną z ciekawszych opcji, która stała się już standardem, jest bezszronowy system No Frost, bardzo ułatwiający korzystanie z chłodziarko-zamrażarki i przechowywanie w niej żywności. Dzięki niemu temperatura lodówki utrzymywana jest na odpowiednim poziomie, a na produktach i wewnętrznych ścianach urządzenia nie wytwarza się warstwa lodu. System No Frost, który posiada niemal każda nowoczesna lodówka Beko, przyczynia się do bezproblemowej obsługi urządzenia wynikającej m.in. z braku konieczności rozmrażania go.

Wielu użytkowników bardzo chwali sobie też technologię szybkiego mrożenia (np. w modelu Beko CNA340I20XP), która pozwala na dużą oszczędność czasową. Zastanawiając się, jaka lodówka będzie najlepsza, warto także pomyśleć o zwiększonym bezpieczeństwie użytkowania. Zapewnić może to system alarmujący o niedomkniętych drzwiach.

lodówka Beko width= Lodówka Beko CNA 340I20XP
Aktualnie Brak
Klasa efektywności energetycznej: A++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 282
Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 253
Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 109
Technologia NeoFrost: tak
Instalacja: Wolnostojąca
sprawdź cenę
lodówka Beko width= Lodówka Beko RCNA 406I30XB
Aktualnie Brak
Klasa efektywności energetycznej: A+
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 304
Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 205
Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 97
Technologia NeoFrost: tak
Komora zero: tak
Instalacja: Wolnostojąca
sprawdź cenę
lodówka Beko width= Lodówka Beko RCNA 366E30ZXP
Aktualnie Brak
Klasa efektywności energetycznej: A++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 270
Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 215
Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 109
Technologia NeoFrost: tak
Komora zero: tak
Instalacja: Wolnostojąca
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
About The Author
admin