Niezbędne akcesoria do ekspresów do kawy

Czytasz teraz
Niezbędne akcesoria do ekspresów do kawy

Wiele osób marzy o ekspresie do kawy, dzięki któremu możliwe będzie przygotowywanie pysznej i aromatycznej kawy, którą można dostać w kawiarni. Jednak profesjonalny ekspres to nie wszystko, często potrzebne są do niego dodatkowe akcesoria, a także środki czyszczące, które zadbają o dobrą kondycję urządzenia. Jakie więc akcesoria przydadzą się do ekspresów do kawy?

Filtr wody

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest filtr wody w ekspresach do kawy. Znajduje się w nim aktywny węgiel, który zmiękcza wodę i usuwa z niej chlor, dzięki czemu znacząco poprawia smak kawy. Ponadto, filtr chroni przed osadzaniem się kamienia wewnątrz urządzenia. Praktycznie każdy ekspres ciśnieniowy wymaga zastosowania odpowiednich filtrów. Z racji tego, że w sklepach znajdziemy wiele modeli, powinniśmy korzystać z filtrów zalecanych przed producenta. Przykładowo, do wszystkich ekspresów automatycznych marki Nivona pasuje filtr wody CLARIS NIRF 700, który wypełniony jest organicznym materiałem, bez żadnych dodatków chemicznych. Dzięki stosowaniu odpowiednich filtrów wody, przedłużymy żywotność naszego ekspresu do kawy.

Środki czyszczące

Każdy, nawet najdroższy ekspres do kawy wymaga regularnego czyszczenia, a co za tym idzie – użycia odpowiednich środków czyszczących. Większość ekspresów automatycznych samodzielnie przeprowadza proces czyszczenia, jak np. ekspresy Nivona, dlatego nasza praca ogranicza się jedynie do wrzucenia odpowiedniej tabletki czyszczącej i naciśnięcia przycisku rozpoczynającego proces czyszczenia. Jeśli nasz ekspres posiada system spieniana mleka, jego czyszczenie również będzie konieczne. Do tego celu najlepiej użyć specjalnego preparatu czyszczącego, np. koncentratu w płynie Nivona NICC 705, który pomoże zadbać o właściwą higienę i czystość systemu spieniającego. Należy również pamiętać o regularnym odkamienianiu urządzenia, ponieważ zalegający w ekspresie osad z kamienia będzie negatywnie wpływał na smak parzonej kawy. Zazwyczaj odkamienianie przeprowadza się raz na około 3 – 6 miesięcy, ale nowoczesne modele ekspresów same informują o konieczności przeprowadzenia procesu odkamieniania. Najlepiej do tego celu użyć specjalistycznych środków, które dokładnie usuną kamień.

Chłodziarki do mleka lub termosy

Wielbiciele kaw mlecznych z pewnością wybiorą ekspres wyposażony w system spieniający do mleka. Dzięki niemu będą mogli przygotować takie kawy jak: cappuccino, caffe latte czy latte macchiatto. Niestety pozostawienie mleka w ekspresie doprowadzi do jego szybkiego zepsucia. Z tego względu, przydatnym akcesorium do kawy są chłodziarki do mleka, nazywane również mini lodówkami. Marka Nivona oferuje swoim klientom taką lodówkę – model Cooler NICO 100, który posiada indywidualne zasilanie, dzięki czemu jest w stanie dobrze schłodzić mleko. Alternatywnym rozwiązaniem dla takich chłodziarek są termosy do schładzania mleka.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
About The Author
admin