Kuchnia gazowa czy elektryczna?
Kuchnia jest sercem domu. Spędza się w niej ogromną ilość czasu i, mimo że powinna być też atrakcyjna wizualnie najważniejszą jest jej funkcjonalność, dlatego sprzęt do kuchni wybiera się w sposób ostrożny i rozważny. Dobrze dobrane sprzęty potrafią posłużyć wiele lat.
Jakie rozwiązania wybrać?
Dobór mebli to tylko kropla w ilości podejmowanych decyzji. AGD wolnostojące i jego dostosowanie do naszych wymagań to kolejne wyzwanie, przed jakim staje każda osoba, która urządza kuchnię lub wymienia sprzęt do kuchni. O ile lodówki są sprzętami o standardowych parametrach o tyle wybór kuchenki wolnostojącej nastręcza wielu problemów. Przede wszystkim trudność sprawia paliwo, przy pomocy którego ten sprzęt ma pracować. Istnieją bowiem kuchnie z płytą indukcyjną i piekarnikiem elektrycznym, ale do takiego rozwiązania konieczna jest specjalna instalacja elektryczna. Rozwiązania gazowe, czyli te składające się z płyty gazowej i piekarnika gazowego, ograniczają się do jednego paliwa. Najwięcej zalet ma zatem kuchnia gazowo-elektryczna.
Zalety, jakie ma kuchnia gazowo-elektryczna
Największą z zalet, jakie ma tego typu AGD wolnostojące jest jego uniwersalność. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której występuje chwilowo bak w dostawie prądu lub gazu, a my oczekujemy gości na obiad. Przy kuchenkach jednopaliwowych można podać surówkę. Gdy w kuchni występuje piekarnik elektryczny, przy braku gazu możemy upiec obiad w piekarniku i na odwrót.

Kolejną zaletą jest niewątpliwa uniwersalność takiego rozwiązania. O ile palniki gazowe są wygodniejsze od elektrycznych, ponieważ szybciej wydzielają ciepło i łatwiej nimi sterować, o tyle piekarniki gazowe mają ogromną ilość funkcji i są niezastąpione w pieczeniu. Funkcje termoobiegu czy grilla w przypadku piekarnika gazowego działają skuteczniej niż w przypadku rozwiązań elektrycznych.
Piekarniki elektryczne mają jeszcze jedną zaletę. Jest to utrzymywanie ciepła. Raz nagrzane grzałki utrzymują ciepło dużo dłużej niż piekarniki gazowe. Pozwala to na oszczędność energii – nie trzeba ich ogrzewać co chwilę, aby podgrzać upieczone posiłki. Wbrew pozorom takie drobne straty energetyczne są istotne, gdy spoglądamy na rachunki za prąd czy gaz.
Dostępność i ceny
Istnieje szeroki wybór kuchenek gazowo-elektrycznych. Sprzęt do kuchni tego typu ma różne ceny, a artykuły różnią się właściwościami czy klasą energetyczną. Kuchenki tylko gazowe są tańsze od hybrydowych. Warto jednak przeznaczyć większe środki na agd wolnostojące, aby w konsekwencji obniżyć rachunki za prąd czy gaz. W zależności od ceny kuchnia gazowo-elektryczna różni się funkcjami. Przemyślany zakup spowoduje, że będzie możliwość korzystania z wszystkich funkcji sprzętu. Jeśli nie jest planowane grillowanie czy pieczenie w funkcji termoobiegu można wybrać mniej rozwinięty model. Ważne jest, aby sprzęt do kuchni był dostosowany do potrzeb danej rodziny i do kuchni, w której będzie zainstalowany. Rynek oferuje ogromną ilość rozwiązań, gdy chodzi o AGD wolnostojące. Mając małą kuchnię, w której liczy się każdy metr kwadratowy rodzina zdecyduje się na inne rozwiązanie niż posiadając przestronną, dużą kuchnię. Odpowiedni dobór sprzętu pozwoli na korzystanie z niego z satysfakcją i łatwością. Warto porównać ceny i modele z potrzebami, tak aby zakupiona kuchenka ułatwiała pracę w najważniejszym pomieszczeniu w domu, a nie ją utrudniała.
![]() |
Kuchnia gazowa Amica 57GGH4.23ZPF(Xx) Kolor Inox Kolor płyty Inox Typ piekarnika Gazowy Wysokość (cm) 85 Szerokość (cm) 50 Głębokość (cm) 60 Waga (kg) 35 |
sprawdź cenę |
![]() |
Kuchnia gazowa Beko FSG 52020 FW Kolor Biały Kolor płyty Biały Typ piekarnika Gazowy Wysokość (cm) 85 Szerokość (cm) 50 Głębokość (cm) 60 Waga (kg) 41.5 |
sprawdź cenę |
![]() |
Kuchnia gazowo-elektryczna Amica 514GCED3.33ZPTSAQ(XXL) Linia nie Kolor Inox Kolor płyty Czarny Wysokość (cm) 85 Szerokość (cm) 50 Głębokość (cm) 60 Rodzaj frontu Szklany |
sprawdź cenę |