Generator pary – czym jest i czy warto w niego inwestować?
Generator pary do tej pory stosowany był w żelazkach. Pełnił on funkcję wspomagają, ponieważ działał przy stopie grzewczej. Dzisiejsze żelazka ze stacją pary są o wiele bardziej zaawansowane. Podczas prasowania wytwarzają one silny strumień pary. Żelazko za pomocą grubego przewodu jest połączone z generatorem. Stacja żelazka jest znacznie większa i oprócz pojemnika na wodę, zawiera także mechanizm sprężający i podgrzewający.
Jaka jest różnica pomiędzy generatorem pary a zwykłym żelazkiem?
Zwykłe żelazko parowe prasuje nasze ubrania nagrzaną stopą. Możemy wspomóc prasowanie włączając wyrzucanie pary. Można również ustawić temperaturę stopy, którą należy dostosować do rodzaju prasowanego materiału. Para jest więc w tym przypadku tylko dodatkiem. Natomiast żelazko z generatorem pary, w takim samym stopniu używa jednocześnie pary i stopy. W tym wypadku ustawienie temperatury nie jest już tak ważne, ponieważ za wygładzenie materiału odpowiada strumień pary wodnej. Ogromną zaletą żelazka ze stacją pary jest fakt, że może pracować także w pionie. Można więc wyprasować ubrania znajdujące się na manekinie czy wieszaku. Urządzenie, które odpowiada za generowanie pary jest zazwyczaj wielkości małego odkurzacza. Wyposażone jest w pojemnik na wodę oraz miejsce na stopę żelazka.
Żelazko czy generator pary?
Żelazko dedykowane jest osobom, które rzadko prasują lub po prostu lubią wykonywać tę czynność. Generator pary będzie znacznie lepszym wyborem dla osób, które dużo czasu poświęcają na prasowanie lub mają do czynienia z trudnymi materiałami. Za najlepsze stacje parowe uważa się urządzenia, które są wydajne pod względem poboru wody oraz siły wytwarzania strumienia pary. Dzięki temu, zbiornik nie musi być uzupełniany zbyt często.
Jak poradzić sobie z kamieniem w stacji parowej?
Nie da się ukryć, że stacje parowe są bardzo podatne na osadzanie się kamienia. Producenci zalecają stosowanie wody zdemineralizowanej lub łączenie jej ze zwykłą wodą. Liczne modele wyposażone są w sztyfty przeciwwapienne, które informują użytkownika o konieczności przepłukania stacji parowej pod bieżącą wodą.
Generator pary Bosch TDS4050 Moc (W) 2400 Rodzaj stopy Ceranium Glissee System antywapienny tak Pojemność zbiornika na wodę (l) 1.4 Możliwość użycia wody z kranu tak |
sprawdź cenę | |
Generator pary Bosch TDS2170 Moc (W): 2400 Ciśnienie pary (bar): 4,5 Rodzaj stopy: Palladium Glissee Pojemność zbiornika na wodę (l): 1,5 Kolor: biało-fioletowy |
sprawdź cenę | |
Generator pary Philips GC 7844/20 Moc (W): 2400 Ciśnienie pary (bar): 6,5 Rodzaj stopy: SteamGlide Pojemność zbiornika na wodę (l): 1,5 Kolor: Niebiesko-biały |
sprawdź cenę |
Na co zwrócić uwagę?
1. Ciśnienie pary
Im wyższe ciśnienie pary, tym lepiej. Zakłada się, że ciśnienie pary powinno wynosić minimum 5 barów.
2. Moc urządzenia
Warto zwrócić uwagę na pobór mocy. W przypadku stacji parowych, nie zawsze wyższa moc będzie przekładać się na wyższe ciśnienie pary.
3. Pojemnik na wodę
Na uwagę zasługują modele o większych pojemnościach zbiorników na wodę. Dzięki temu, częste dolewanie wody nie będzie konieczne.
4. Czas podgrzewania
Czas podgrzewania jest to czas, jaki generator pary potrzebuje od momentu włączenia do osiągnięcia pełnej wydajności. Standard to około 2 minuty.