Czy można samodzielnie podłączyć kuchnię gazowo-elektryczną?

Czytasz teraz
Czy można samodzielnie podłączyć kuchnię gazowo-elektryczną?

Kuchnia gazowo-elektryczna często gości w polskich domach. Swoją popularność zawdzięcza możliwości gotowania na gazie i pieczenia w piekarniku elektrycznym, a także łatwej i komfortowej obsłudze. Wiele osób zastanawia się jednak, w jakim miejscu ustawić sprzęt w kuchni i czy można go samodzielnie podłączyć do instalacji gazowej i sieci elektrycznej.

Gdzie ustawić kuchenkę gazowo-elektryczną?

Kuchenka gazowo-elektryczna powinna znaleźć się między lodówką a zlewozmywakiem. Taka konfiguracja pozwoli na swobodne przyrządzanie codziennych posiłków. Z prawej strony będziemy mieć lodówkę, dzięki czemu wygodnie sięgniemy po potrzebne do naszej potrawy składniki. Natomiast mając po lewej stronie zlewozmywak, szybko odłożymy brudne naczynia i sztućce. Nie będziemy musieli również pokonywać dużej odległości, by odcedzić makaron czy dolać wody do garnka. Warto pamiętać, że kuchenka gazowo-elektryczna powinna znaleźć się z dala od okna, aby podmuch wiatru nie zdmuchnął zapalonego płomienia. Jednocześnie nie powinna przylegać bezpośrednio do lodówki, ponieważ narazi ją na większy pobór energii. O zasadach, którymi powinniśmy kierować się podczas ustawiania kuchni, przypominają producenci sprzętów AGD, m.in. marka Amica. Wszystkie praktyczne informacje znajdziemy w dołączonej do kuchni Amica instrukcji obsługi.

Kuchenka gazowo-elektryczna – jak ją podłączyć?

Jak sama nazwa wskazuje, kuchenka gazowo-elektryczna wymaga podłączenia do dwóch źródeł zasilania. Płyta zasilana jest bowiem gazem, a piekarnik prądem. Każdą kuchenkę gazową można podłączyć na dwa sposoby. Pierwszym jest podłączenie do sieci gazowej, jednak w takim przypadku do budynku musi być doprowadzony gaz ziemny. Drugim sposobem, jednak coraz rzadziej wykorzystywanym, jest zakup butli propan-butan, do której podłącza się kuchenkę. Niezależnie od sposobu podłączenia, na który się zdecydujemy, montaż kuchenki gazowej musi zostać wykonany przez wykwalifikowanego instalatora z ważnymi uprawnieniami. Jeśli chodzi natomiast o podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej, to wystarczy jedynie wpiąć przewód do gniazdka.

kuchenka gazowo-elektryczna

Dlaczego nie wolno samodzielnie podłączać gazu?

Podłączenie kuchenki gazowej może wykonać jedynie osoba z uprawnieniami. Ten wymóg podyktowany jest kwestiami bezpieczeństwa. Nieprawidłowo zamontowana instalacja może bowiem doprowadzić nawet do wybuchu. Poza tym gaz jest bezwonny i silnie trujący, a więc łatwo może dojść do zatrucia i to w bardzo krótkim czasie. Należy pamiętać, że samowolne podłączenie takiego urządzenia skutkuje utratą gwarancji producenta. Aby gwarancja była ważna, instalator musi przybić pieczątkę po podłączeniu kuchenki – takie informacje znajdziemy choćby w instrukcjach obsługi kuchni Amica. Dzięki temu producent będzie wiedział, że instalacja została wykonana przez uprawnioną do tego celu osobę.

Jaką kuchnię gazowo-elektryczną wybrać?

Jeśli jeszcze nie wiesz, jaką kuchnię gazowo-elektryczną wybrać, polecamy Ci model Amica 511GES3.33ZpTaFPA(Xx). Posiada ona cztery palniki gazowe o zróżnicowanych mocach, które sterowane są za pomocą praktycznych pokręteł. Komora piekarnika ma pojemność 62 l, co pozwoli na pieczenie nawet dużych potraw, które zaspokoją głód kilkuosobowej rodziny. Co więcej, piekarnik oferuje aż 10 różnych funkcji pieczenia, w tym praktyczny termoobieg, dzięki któremu można piec kilka potraw w tym samym momencie. Aby czyszczenie komory piekarnika nie spędzało nam snu z powiek, producent wyposażył urządzenie w funkcję czyszczenia parowego. Gdy para wodna odpowiednio zmiękczy zabrudzenia, łatwiej będzie je można później usunąć.

kuchenka gazowo-elektryczna Kuchnia gazowo-elektryczna Kernau KFC 6008 GE X

Kolor Inox-czarny
Kolor płyty Inox
Szerokość (cm) 60
Głębokość (cm) 60
Rodzaj frontu Szklany
Pokrywa Metalowa
Wyświetlacz tak
Budowa: Ergonomiczne pokrętła,
Szuflada na naczynia
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 2 Average: 5]
+ posts

Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.

About The Author
Angelika Oleksiak
Ekspertka w dziedzinie sprzętów AGD. Śledzi najnowsze trendy i innowacje, ułatwiające nam życie. Artystka w cukiernictwie, uwielbiająca piec ciasta, torty czy babeczki. Miłośniczka książek kryminalnych i zapalona fanka wyścigów F1.