Oddychaj czystym powietrzem w domu. Jak wybrać dobry oczyszczacz?

Czytasz teraz
Oddychaj czystym powietrzem w domu. Jak wybrać dobry oczyszczacz?

Zatruwający nasz organizm smog to prawdziwy problem, z którym jednak można sobie poradzić. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze smogiem może być ustawiony w naszym domu oczyszczacz powietrza. Jak jednak wybrać ten najlepszy?

Oczyszczacz powietrza pozwoli Ci bezpiecznie oddychać w domu, czyli w miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Nie jest jednak łatwo odnaleźć się w mnóstwie nowych modeli. Czym się więc kierować podczas wyboru dobrego oczyszczacza?

Wielkości pomieszczenia

Wielkość pomieszczenia, do której dostosowany jest oczyszczacz, to kwestia kluczowa. Producenci z reguły podają ją w metrach kwadratowych, ale pamiętajmy, że jeśli pokój, w którym chcemy umieścić urządzenie, jest niestandardowo wysoki, powinniśmy wybrać oczyszczacz o wyższych parametrach.

System filtrowania

Wybierając oczyszczacz powietrza, sprawdź, z ilu elementów składa się system filtrowania w danym modelu i czy zastosowane w nim technologie gwarantują, że filtry będą wyłapywać kurz, sierść zwierząt, nieprzyjemne zapachy, a jeżeli jesteś alergikiem, to również: alergeny, pyłki, bakterie czy wirusy i, co kluczowe, dowiedz się, jak dane urządzenie radzi sobie ze smogiem.

oczyszczacz powietrza

Częstotliwość wymiany powietrza

To parametr, który powie Ci, ile razy w przeciągu godziny całe powietrze w pomieszczeniu zostanie wymienione. Wartość ta podawana jest w metrach sześciennych, dlatego też łatwo obliczysz liczbę cykli dla konkretnie wybranego przez Ciebie pokoju. Wydajność musi być tym większa, im większa kubatura pomieszczenia.

Koszty eksploatacji

Niekiedy może Ci się wydawać, że dużo tańsze urządzenie posiada identyczne parametry, jak to o kilkaset złotych droższe. W takiej sytuacji zwróć jeszcze uwagę na częstotliwość, z jaką musisz wymieniać filtry i koszt ich zakupu. Może się okazać, że różnica w cenie urządzenia bardzo szybko zwróci się poprzez jego niższe koszty eksploatacji.

Poziom głośności

To jeszcze jeden wskaźnik, który z reguły podają producenci oczyszczaczy powietrza. Warto się nim zainteresować, żeby po pierwszym uruchomieniu urządzenia nie okazało się, że generowany przez niego hałas jest dla nas uciążliwy czy, co gorsze, w nocy nie daje nam spać.

oczyszczaczOczyszczacz powietrza Gotie Perfectair M-K00D1

Moc (W) 45
Montaż Wolnostojący
Poziom hałasu (dB) 43.2
Wydajność (m3/h) 220
Rodzaj filtrów HEPA, Aktywny filtr węglowy
sprawdź cenę
oczyszczaczOczyszczacz powietrza TCL TKJ220F

Moc (W) 45
Montaż Wolnostojący
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2) 28
Wydajność (m3/h) 270
Rodzaj filtrów Wstępny, HEPA, Węglowy
sprawdź cenę
oczyszczaczOczyszczacz powietrza Beko ATP 8100

Moc (W) 71
Montaż Wolnostojący
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2) 75
Wydajność (m3/h) 480
Rodzaj filtrów Wstępny, Węglowy, HEPA
sprawdź cenę

Inne udogodnienia

Powietrze, zwłaszcza zimą, poza tym że jest zanieczyszczone, w związku z okresem grzewczym, bywa też wyjątkowo suche. Dlatego zastanów się, czy nie warto rozważyć kupna oczyszczacza z funkcją nawilżania powietrza. Jeżeli zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, pamiętaj, że warto skusić się na urządzenie z odpowiednio dużym zbiornikiem na wodę.

About The Author
admin